Kobiety w ciąży zwykle narzekają na swoje włosy. Bardzo często przysparzają im kłopotów. Na szczęście można temu przeciwdziałać wiedząc, w jaki sposób powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja czupryny. Kilka prostych wskazówek sprawi, że włosy nie będą już powodem wielu problemów. Warto sięgać po naturalne specyfiki, jak i odpowiednie kosmetyki (np. www.vitalab.pl/pielegnacja-wlosow,79.html dostępny jest szeroki wybór specyfików dla każdego).

Dlaczego włosy kobiet w ciąży są kłopotliwe?

Z reguły jest tak, że wysoki poziom estrogenów, który związany jest z ciążą odpowiada za poprawną kondycję czupryny. Włosy stają się mocniejsze, nie wypadają. Ale są też takie panie, u których nadmiar hormonów i w ogóle hormonalna huśtawka nie wpływa korzystnie, dając efekt całkowicie odwrotny.

1. Zadbaj o dietę

Odpowiednia dieta, która jest bogata we wszystkie niezbędne składniki odżywcze (białka, węglowodany, tłuszcze, witaminy, składniki mineralne), ma ogromne znaczenie. Dlatego też wszelkie niedobory odbijają się również na kondycji czupryny.

Jak powinna wyglądać odpowiednia dieta, która wpłynie korzystnie nie tylko na rozwijający się płód, ale również włosy? W codziennym menu nie powinna zabraknąć produktów spożywczych, które są źródłem cynku, żelaza, miedzi. Swój jadłospis należy zatem wzbogacić o jajka, mięso, owoce morza.

Dobrze jest również dostarczać witaminy z grupy B, które mają ogromny wpływ na kondycję czupryny. Ważne więc będzie spożywanie produktów pełnoziarnistych (makarony, kasze, ciemne pieczywo).

W razie potrzeby, by zapewnić włosom odpowiednią kondycję, można posiłkować się suplementami diety.

2. Walcz z włosami przetłuszczającymi się

Dość częstą przypadłością, jeśli chodzi o włosy kobiet w ciąży, jest ich nadmierne przetłuszczanie się. Nierzadko zdarza się, że panie ciężarne muszą każdego dnia myć swoją czuprynę, by zapewnić „jako taki” jej wygląd.

Nie jest to zabronione, ale trzeba pamiętać, że potrzebne będą tutaj odpowiednie kosmetyki. Chodzi przede wszystkim o stosowanie łagodnych szamponów, które będą przeznaczone do codziennej pielęgnacji. Takie specyfiki nie podrażniają skóry i jej nie przesuszają. Dobrze sprawdzą się specyfiki na bazie ziół, których właściwości polegają na regulowaniu pracy gruczołów łojowych (tatarak, rumianek, pokrzywa).

Bardzo ważne jest również to, by włosów nie myć zbyt gorącą wodą, ponieważ uruchamia to gruczoły łojowe do pracy.

3. Sposoby na łupież

Pielęgnacja włosów w ciąży to również wytoczenie dział przeciwko łupieżowi. Okazuje się, że kobiety ciężarne borykają się z tym problemem dość często. Jak sobie pomóc?

Przede wszystkim należy wyeliminować problem przetłuszczającej się czupryny, ponieważ zwykle właśnie to jest początkiem łupieżu. Niemałe znaczenie ma również huśtawka hormonów.

Jak sobie pomóc? Koniecznością jest sięgnięcie po specjalistyczne szampony przeciwłupieżowe (np. Dandrene). Dobrze jest stosować je kilka razy w ciągu tygodnia. Potem, gdy łupież już zniknie, taką kurację podtrzymującą efekt i zapobiegającą nawrotowi łupieżu warto powtarzać raz w tygodniu.

4. Ważne odżywki do włosów

By pielęgnacja włosów w ciąży dała efekt, warto pamiętać o stosowaniu odpowiednich odżywek. Koniecznością jest jednak wybrać takie specyfiki, które będą odpowiednio dobrane do potrzeb naszej czupryny. Ze znalezieniem właściwego kosmetyku na szczęście nie ma problemów, ponieważ asortyment drogerii jest naprawdę bogaty.

Tags:

Jeden komentarz

  • By Lola on 17 stycznia 2013 at 07:35

    Ja tam na włosy w ciąży nie narzekałam. ZA to po ciąży to była masakra. Nie mogłam się opędzić od wypadających włosów. Ale szybko przeszło samo, choć sotoswałam jakieś odżywki.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment