Posted by under Bez kategorii,Szampon przeciwłupieżowy on lipiec 24 2013, 0 comments

Nikt nie jest zadowolony gdy nagle z głowy zaczynają mu się sypać białe łuski. To objawy łupieżu, który pojawia się bez konkretnej przyczyny. Częściej ta dolegliwość dotyka młodych ludzi, co może mieć związek z zaburzeniami hormonalnymi w okresie dojrzewania. Często towarzyszy jej skłonność do łojotoku. Żeby całkowicie pozbyć się łupieżu,należy systematycznie stosować szampony przeciwłupieżowe.

Codzienna pielęgnacja włosów

Żeby mieć lśniące, zdrowe włosy, należy o nie właściwie dbać. Trzeba na co dzień używać łagodnych szamponów odpowiednich do rodzaju włosów. Nie można doprowadzać do przetłuszczania się włosów, a wzmożonemu łojotokowi sprzyja mycie głowy w gorącej wodzie i suszenie w gorącym strumieniu powietrza z suszarki. Do ostatniego płukania należy wodę zakwasić sokiem z cytryny, w proporcji pół cytryny na 2 litry wody. Przy skłonności do łupieżu należy ograniczać stosowanie preparatów do stylizacji włosów, np. farb, lakierów, żelu. Włosy należy wzmacniać, choćby przez wcieranie w skórę głowy soku z czarnej rzodkwi czy aloesu. Zaleca się też stosowanie maseczek, np. z żółtka, z nalewki z rozmarynu, pokrzywy i korzenia łopianu.

Gdy nie pomagają zwykłe szampony

Gdy już przytrafi nam się łupież, trzeba od razu przystąpić do jego zwalczania, nie czekając aż „samo przejdzie”, bo „samo” nie przechodzi. Zaniedbany łupież może bowiem doprowadzić do stanów zapalnych skóry i do zwiększonego wypadania włosów. Poza tym, chociaż pojawienie się łupieżu nie jest wynikiem zaniedbań higienicznych, to już „hodowanie” go na głowie przynosi ujmę jego posiadaczowi.
Do walki z tą przykrą dolegliwością mamy spory wybór szamponów przeciwłupieżowych. Z tych popularnych największą skuteczność mają preparaty dziegciowe i siarkowe. Inne mają w swoim składzie cyklopiroks, kwas acetylosalicylowy, klimbazol, ichtiol, alantoinę. Największą skuteczność mają szampony przeciwgrzybicze z zawartością ketokonazolu.

Lecznicze właściwości szamponów przeciwłupieżowych

Substancje czynne zawarte w szamponach przeciwłupieżowych mają właściwości lecznicze. Dziegieć to smoła roślinna powstała w wyniku suchej destylacji drewna. Posiada właściwości antyseptyczne i antybakteryjne. Siarka też ma podobne działanie, poza tym redukuje łojotok.
Cylkopiryks to substancja o działaniu przeciwzapalnym, przeciwgrzybicznym i przeciwbakteryjnym. Kwas acetylosalicylowy dezynfekuje skórę głowy, niszcząc bakterie i grzyby. Klimbazol to substancja, która niszczy grzyby, łagodzi stany zapalne i zmniejsza złuszczanie naskórka.
Ichtiol działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie, tak jak pochodna mocznika – alantoina. Ketokonazol ma właściwości grzybobójcze. Decydując się na zakup szamponu należy więc sprawdzić jego skład.
Jednym z najskuteczniejszych, o ile nie najskuteczniejszym szamponem jest Dandrene. Jego skład i działanie opisano dokładnie TUTAJ.

Tags:

0 Comments

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment